Сайтът “Confident orienteering“, поддържан от известния о-специалист Алексей Алексьонок публикува интервю с един от основните организатори на традиционното събитие през февруари – Maximus O Meeting и главен треньор на Халден Раул Фера.
Състезанието събира в Испания голяма част от световния о-елит и се провежда от 2019 година. Водеща фигура в организацията му е и българинът Юлиян Найденов.
Интервюто е направено специално за Фейсбук групата Orienteering Technical trainings.
– Здравей, Раул. Благодарим ви, че се съгласихте да ни разкажете за събитието MAXIMUS. Първо, бихте ли представили накратко себе си и събитието Maximus?
– Казвам се Раул Фера, състезател по ориентиране от 9-годишна възраст. Това, което започна като хоби от детството, се превърна в състезателно занимание и сега е както моята професия, така и моята страст.
В момента основната ми дейност е като главен треньор на Halden SK, но я допълвам с личен коучинг (RF-Coach) и организиране на тренировъчни лагери и събития в Испания (Maximus O Meeting и зимен лагер и Sun-O лагери в Аликанте, Мурсия, Барбате, Гранада и др.).
– Каква е историята на това състезание? Как започна всичко?
– Maximus O Meeting стартира през 2019 г. като нов проект в региона, с цел да предложи ежегодно събитие с най-високо техническо качество, в допълнение към тренировъчния лагер. Потенциалът на терена и неговата пригодност за практикуване на ориентиране през зимните месеци, когато Скандинавия е покрита със сняг, ни насърчи да се заемем с този красив проект. Шест издания по-късно Maximus O Meeting е едно от еталонните зимни състезания, което посреща близо 2000 участници, включително някои от най-добрите ориентировачи в света. Освен това, благодарение на големия брой качествени тренировки в околността, много клубове и национални отбори ни избират за своя зимен тренировъчен лагер, наслаждавайки се на района средно 7-10 дни.
– Какъв беше максималният брой участници и колко се присъединиха миналата година?
– Миналата зима беше най-голямото издание на нашето 4-дневно събитие, където за първи път надхвърлихме 2100 участници, с много забележимо участие в елитните класове.
– Кои са ключовите хора освен вас, участващи в организирането на тези състезания?
– Ние не сме много голям екип, но без съмнение Юлиан е душата на този проект. И двамата работим целогодишно, като си поделяме задачите. Аз се съсредоточавам върху техническата и промоционалната част, докато той управлява контактите и разрешителните с местните власти, собственици на земя, ловци, логистика и т.н. Така че в дните на състезанието обикновено имаме много помощ от членове на клуба и други сътрудници, които събират около 30-40 човека.
– Доколкото ми е известно, състезанията Maximus имат един от най-високите рейтинги на WRE за многодневни събития, почти колкото Световната купа. правилно ли е?
– Да, високото участие в елитните класове и особено присъствието на най-добре класираните състезатели в световната ранглиста са ключови, за да можем да предложим на нашите състезатели много високи резултати в световната ранглиста. Въпреки това, поради липсата на подкрепа от испанската федерация, в някои издания не ни е позволено да кандидатстваме за статут на WRE, въпреки че нашата философия е винаги да предлагаме едни и същи стандарти за качество.
– Кой подготвя картите за състезанието?
– Имаме различни картографи, които избираме специално според особеностите на терена. Въпреки че много картографи са били част от проекта по време на тези шест издания, нашите основни картографи са Jane Weckman – Timo Joensuu (Финландия) и Ramón García (Испания). По-голямата част от дизайна маршрутите са направени от мен.
– Използват ли се данни от лазерно сканиране при подготовката на картата?
– Абсолютно да. В Испания имаме късмета да имаме неограничен достъп до висококачествени LIDAR и DTM, така че всички наши карти винаги са базирани на това.
– Публично достъпни ли са картите на състезанието и има ли ограничения за посещение на тези зони?
– Повечето зони са свободни за достъп, въпреки че понякога може да има ограничения поради опазване на околната среда или ограничения на собствениците на земя. Всяка година работим с това и предлагаме постоянен тренировъчен пакет с 22 горски тренировки и 8 спринта, които могат да бъдат посетени по всяко време през зимата.
– Колко вида терени могат да очакват участниците по време на тренировъчния лагер и състезанието?
– Една от най-силните страни на нашия район е, голямото разнообразие от терени. Общото е изобилието от скални елементи, но освен това, формите на терена са напълно различни, имаме борови гори, дъбови гори и дори кестенови горички! Освен това спринтовете са наистина забавни, в малки селца с лабиринтни конструкции.
– Състезанието винаги ли се провежда на едно и също място в Испания или се мести из страната?
– Винаги в една и съща област на Испания, по оста Burgohondo – Hoyo de Pinares.
– Какви са основните предизвикателства на терена, с които могат да се сблъскат участниците, особено тези, които не са запознати с подобни среди?
– Поради разнообразието от терени, предизвикателствата, пред които са изправени спортистите, също са различни. Може би бих откроил способността за опростяване на области в големи детайли като един от най-важните фактори. Разбира се, няма недостиг на избор на маршрут, точно четене на картата и участъци, където прецизността на компаса е от съществено значение.
– Кой проектира маршрутите за състезанието?
– Проектирал съм почти всички маршрути досега, с изключение на някои спринтови събития, които са проектирани от сътрудник, тъй като тази дисциплина изисква по-подробна презентационна работа в седмиците преди събитието. Що се отнася до тренировъчния лагер, аз също проектирам повечето от тренировките, но тук малко повече си разделяме работата и Светлана проектира някои от тях.
– Бихте ли предоставили информация за разходите за пътуването, включително многодневното събитие и тренировъчния лагер?
– Полетите до Испания (Мадрид) обикновено са доста евтини през зимата. Нашият екип предлага възможности за настаняване за около 25-27 евро на човек/нощувка, а таксата за регистрация за цялата МОМ е около 50 евро. Що се отнася до тренировъчния лагер, всяка тренировка се продава за 5-6 евро.
– Какви са цените за настаняване (бюджетни опции) по това време на годината?
– Много от тях. От напълно оборудвани къщи до хостели или добри хотели. Просто ни пишете на info@maximusocamp.com и ние ще ви помогнем да намерите най-добрия вариант.
– Колко струва наемането на кола за 4-5 души?
– Зависи от компанията, но има много възможности и не е трудно да се намери среден автомобил за по-малко от 100 евро на седмица. Опитайте rentalcars.com.
– Имате ли прогноза за общите разходи за малка група, планираща такова пътуване?
– Като цяло оценяваме около 50 евро на човек на ден, включително кола, настаняване, състезание и обучение. Зависи от вида на профила, който групата иска.
– Колко струва един тренировъчен ден?
– Цената на постоянните обучения е 6 евро и се продават на maximusocamp.omaps.io Автоматично се прилага прогресивна отстъпка въз основа на броя закупени копия. Предлагаме и тренировки със SportIdent за 8 евро.