Преди няколко дни България обяви извънредно положение, а това доведе до отмяна на четири събития в календара на ориентировачите. Купите “Юнак”, “Сърнена гора” и “Великден” са отменени или отложени, а заедно с тях и контролното на писта във Велико Търново. Преди това пък беше канселирана и “Трите хълма”
Ако положението се запази, отпадането и на всички останали до средата на април е повече от сигурно.
Главната мярка срещу коронавируса е да си стоим вкъщи. Ако някой обаче си мисли, че ориентирането е невъзможно между четири стени – дълбоко се лъже.
Bgorienteering.net ще ви представи трите най-популярни компютърни игри, които са използвани за тренировка и от най-добрите състезатели. Те разбира се не са безплатни, но с разхода по пътуване и участие на едно двудневно състезание например, всеки ориентировач може да се сдобие с някоя от тях.
Започваме с тази, която все още е номер 1 – Catching Features.
Catching Features или CF е компютърна игра за ориентиране, която се играе у дома. Дъжд, сняг, виелица или извънредно положение не са в състояние да спрат любителите на спорта да я практикуват. В определени ситуации не е необходим и Интернет.
Възможностите са няколко. Има индивидуален режим, в който играещият се съревновава с компютърни ботове на различни карти. По-напредналите успяват да се сдобият и инсталират карти, които не са сред базовите в играта. Всеки един изминат маршрут дава определени точки, с натрупването на които може да се премине в следващото ниво. Преди това съответните нива не са достъпни за игра.
Режимът позволява още нощно ориентиране, ски ориентиране и градски спринтове.
Другата възможност е игра между реални противници от цял свят. Нужни са много тренировки, дори да се доближите до най-добрите, но с всеки изминат маршрут ще подобрявате техниката си. След края на старта всеки може да види подробен анализ за това как е минал той, сплитовете и мястото му за всеки от тях, както и режим на преминаване “през погледа на състезателя”.
Играта дава възможност и за състезание между конкретни потребители. Наистина не ни се иска това да е реалното бъдеще на ориентирането, но и нека не го изключваме като част от тренировъчния процес.
И сега за тренировките. Играта дава възможност да си избирате произволно избран от нея маршрут или отсечка на всяка карта.
Екстрите не свършват дотук. Всеки, който желае, може да качи карта, с която да постави на изпитание себе си, приятелите и съотборниците си или непознати ориентировачи от цял свят. Нужни са познания в OCAD и малко повече търпение.
Състезанията между участниците генерират ранглиста, в която всеки може да участва и да се катери. Необходимо е да завършва в стартовете, които не са с изтекъл срок. Всеки лесно може да ги различи в списъка. Всеки от останалите също е на разположение в определен период от време.
В ъпдейтите на играта има интересни карти. Като например средната дистанция от финала на световното първенство през 2003 г. – един от най-запомнящите се моменти в кариерата на Тиери Жоржу.
Налице са и карти от световното първенство в Япония през 2005 г. Също набор от чудесни карти и изживявания.
От всички съществуващи игри за ориентиране (които ще представим в сайта в следващи материали), CF може би беше с най-много забележки относно графиката. Тя обаче се подобрява непрекъснато и днес е на доста високо ниво.
За най-нетърпеливите е предвидена демо версия, която на първо време дава достатъчно възможности, но… не и толкова, колкото му се иска на запаления ориентировач.
Всяко удоволствие обаче си има цената. $40 е сумата, която всеки трябва да задели, за да се сдобие с играта. Повярвайте, струва си всеки цент. Създателите са се погрижили да може да се инсталира на не повече от два компютъра, така че да не се злоупотребява.
Сега и един “недостатък”. Ако се изгубите, фразите “извинете знаете ли къде се намираме” и “покажете ми на моята карта” не важат. Но пък ако се изгубите, никога няма да останете сами в гората. Талисманът на CF – огромна мечка, ще е винаги около вас.
Внимавайте с високата скорост през гората. Дърветата може да ви свалят на земята, за щастие за не повече от няколко секунди.
Играта е често споменавана от Тиери Жоржу в активните му години на състезател. Той е и най-известният й почитател. Признава, че му помага в много компоненти от ориентирането на реален терен.
В България има немалко състезатели, които я ползват, но редовната активност е малка. Можете да ги видите ако си направите акаунт и разгледате ранглистата. Във всички случаи приложението е много полезно за подрастващите ориентировачи, които много по-лесно свикват с контакта с картата и с научаването на основните знаци. Движението по опорни ориентири и хоризонтали, разпознаването на обекти.
За всички, които вече се “запалиха” – приятна игра
*Bgorienteering.net остава на разположение за въпроси по темата на мейл: bulgarian.orienteering@gmail.com