Подготовката за Световното първенство по ориентиране с посланици Мари Фастинг и Петер Торeсeн продължава с поредната демонстрация “на терен”.
Последният анализ бе дело на Мари Фастинг, а днес своето мнение дава петкратният световен шампион и носител на общо осем медала от WOC Петер Торесен.
Точка 3:
“Тази точка може да бъде мината оптимално, но трябва да бягате бързо. Опростявайте и се фокусирайте на най-очевидните детайли, не губете време в разглеждане на микро варианти. Основните варианти са направо (зелена линия) а не около десния вариант (синя линия), но предвид скоростта, която може да се поддържа при всеки един от вариантите, направо е по-добрата опция за атакуване на точката.
При десния вариант не можете да поддържате тази скорост. Както казах, скоростта е много важна, ето защо ще трябва да се справите с малките рискове. Изборът направо предлага терен, който ви помага да не спирате и да поддържате високо темпо. Бягайте направо и се промъквайте между блатата и другите препятствия.
Тук има и опасности. Уверете се, че ще намерите правилното място да преминете през тази редица от камъни (2), иначе ще загубите време. Бъдете точни. Две релефни форми правят маршрута труден и лесно може да загубите посока (вижте означения 3 и 5). Може да достигнете до опасната зона (4) и да загубите време.
Грешки в последната линия също могат да доведат до загуба на време. Наричам тези две линии “допирателни проблеми”, и единственият начин да се справите с това е да сте изключително бдителни докато ги пресичате. Забележете че има “спиращи огради” точно след точката (маркирана “ограда” на картата), малко след тръгването от 2-ра. Ако я видите и я използвате като предимство, ще запазите високата скорост през целия път. Но отново най-голямата потенциална загуба на време би дошла ако не се фокусирате върху висока скорост и опростяване.
Точки 4 и 5
Две типични за терена на Ostfold точки. Маршрутът предлага малко подробности за точка 3, но около точки 4 и 5 има много детайли. Време е да намалим скоростта. Да бъдем информирани за риска е ключово тук, тези точки не са от типа точки, с които можеш да спечелиш цялото състезание! Вариантите за атакуване са доста по права линия. Изход/Вход от и към точката и количеството риск, което си готов да поемеш, ще избере межу двете. Способността за бягане не е проблем тук. Търсете добри терени, които да използвате.
За точка 4 тръгването от нея е най-важно, аз бих избрал ляво (лилаво) пред дясно (зелено). Има по-малко детайли и по-бързо се достига до точката. Ще бъде по-добър вариант ако пресечем блатото през най-ниската му точка и ще спестим енергия, която ще ни е нужна по-късно в състезанието.
Същото важи и за точка 5. Ситуацията отново ни кара да изберем ляво (лилаво) доста по-лесно с малко детайли и контрол върху терена. Изходът от точка 4 е по лесен от левия вариант, където следвате теренните форми, докато не свършат. Като цяло, левия вариант е по-малко рисков.
Точка 6
Левият вариант е за предпочитане (лилав), но дерето ме накара да избера десния вариант (син), а също и това, че възможността за бягане там е по-голяма.
Съгласни ли сте с мнението на световния шампион?