Правилата в ориентирането за Сабине Хаусвирт (втора част)

Вече научихме първите пет най-важни правила в ориентирането за четирикратната световна медалистка, швейцарката Сабине Хаусвирт (на снимката вдясно). Ето и останалите неща, за които тя следи изключително внимателно.

6. Изберете приоритетите си
Трябва да умеете да давате приоритети и да ги знаете от самото начало на сезона. Примерът с мен е световното първенство. Дори кръговете от Световната купа са подготовка за него.

7. Решете кой е главният старт през сезона
И се подготвяйте целенасочено за него. В Швейцария имаме четири лагера преди Световното първенство. Един през есента, един за седмица през пролетта, друг през лятото и един точно преди шампионата.

8. Технологиите в помощ на ориентирането
При подготовка за спринт, използвайте Google Maps и (ние ще добавим и Street view). Изучавайте в детайли зоната на състезанието, гледайте, ако имате, и стари карти. Ако намерите достъпни анализи на други състезатели от стартове в района, не ги пропускайте. Те могат да ви дадат много информация за спецификата на терена.

9. Тренировка на подобен терен
Това е много важно при дисциплините средна и дълга. Опитайте да тренирате на подобен на състезателния терен. Разберете характеристиките на картата. Например “зеленото” колко е зелено и дали ви дава възможност да минете през него на добра скорост. Ако има стара карта, прегледайте възможностите за придвижване като пътеки и големи ориентири.

10. Анализирайте!
След големи състезания винаги разглеждам опциите които съм имала. В специализираните сайтове дават вариантите за ключовите отсечки на всички състезатели. Гледам къде съм изгубила време. Когато няма GPS, анализирайте сплитовете. Те също дават много информация. Изминатото разстояние от отсечка до отсечка и по целия маршрут винаги е тема за обсъждане. Коментирайте и с други състезатели защо са избрали определен вариант.