Profit.bg
Колко добър спортист е един човек се измерва единствено по това кой е по-добър, по-бърз и по-силен. Кой може да скача по-високо, да се огъва повече, да бяга по-бързо и т.н.
Когато обаче става въпрос за прилагането на тези предимства, физическите качества далеч не са единственото нещо, което е от значение. В света на спорта много от най-великите победи се дължат на това, че единият от съперниците е имал “психологическо предимство”.
Тук става въпрос за психическа устойчивост. Някои хора я притежават, други не, но малцина биха я отрекли, когато я видят.
Това е така, защото признаците на психическата устойчивост, особено при спортистите, се забелязват лесно.
По тази причина не само е лесно да се посочи какво могат да правят тези спортисти, но и какво не правят. В следващите три части вижте нещата, подбрани от Elite Daily, които психически устойчивите спортисти не правят:
Те не приемат критиките незряло
Психически устойчивите спортисти не попадат в капана да приемат критиките като лична обида. Това може единствено да породи чувство на необходимост от отмъщение, докато в същото време нещото, заради което са били критикувани, бива игнорирано.
Вместо това те не приемат критиките като нищо повече от признак, че са хора и като нещо от съществено значение за процеса за постоянно израстване.
Разбира се, когато те критикуват, може да боли (да грешиш никога не е приятно), но дори когато критиците се изказват най-остро, те обикновено го правят поради някаква логична причина.
Те не губят концентрация
Липсата на концентрация може да бъде също толкова пагубна, колкото и всяка физическа слабост.
Ако само за момент човек изгуби концентрация за различните елементи, за които е отговорен за постигането на дадена цел или задача, тогава излага собствения успех и този на съотборниците си на риск.
Когато е време да се състезават, психически устойчивите спортисти се отдават изцяло на това, което трябва да свършат и на практика стават имунизирани срещу разсейване.
Те не позволяват да бъдат хванати неподготвени
Да дадеш всичко от себе си и да станеш втори в битка със също толкова страхотен съперник е ок. Да дадеш абсолютно всичко и отново да не спечелиш, пак може да е приемливо.
Ако обаче станеш жертва на ситуация, която лесно е могло да бъде избегната с малко повече учене, тренировки и по-голямо внимание към детайла, просто означава, че си правиш лоша услуга.
Психически устойчивите спортисти знаят, че подготовката е ключът към успеха.
Не им липсва увереност в собствените способности
Всички хора имат умения, но могат да ги използват по различни начини. Тези, които имат върховно усещане за увереност в дадено свое умение, го прилагат много по-категорично и с убеденост.
Тези, които по някаква причина не са толкова уверени в уменията си, ги използват колебливо, което обикновено води до това, че не им достигат няколко сантиметра или една секунда. А това е от съществено значение, защото в много случаи в спорта победите се решават с най-малка разлика.
След като притежаваш някакво умение, то е налице, за да го използваш. Ако го прилагате уверено, вероятността да успеете е много по-голяма. Ако го прилагате колебливо, ставате уязвими.
Следва продължение