Телевизионен оператор в добра физическа форма днес е едно от задължителните изисквания при излъчването на качествено състезание по ориентиране. Камерата е най-добрият начин да бъде достигнато истинското усещане за скорост на бегача и да се демонстрира сложността на терена.
Дори не се замисляме, че погледът, който има зрителят е съвсем различен и многократно по-добър от този, който имат футболните запаянковци например.
По темата говори Карел Йонак – телевизионен продуцент, отговорен за предаванията от световните първенства от 2016 до 2019 г. Той отдавна е сериозно ангажиран в развитието на излъчването на ориентирането по телевизията.
“До преди няколко години това беше само мечта. Началото беше сложено от малките GoPro камери, които станана много достъпни, но проблемите оставаха. Днес решението е технически издържано с изградена безжична зона в района на състезанието. Тя е свързана с оптичен кабел към ПТС-а. Ако има добра 4G мрежа, тя може да се използва, но собствената е най-добра и най-сигурна при изпращането на сигнала”, коментира Йонак.
“Подвижната опора за ръчната камера се подобри много през годините. През 2015 г. операторът трябваше да държи апарата в ръка, а днес специалното устройство е толкова добро, че операторът просто трябва да е в добра физическа форма и да бяга добре с еднокилограмова камера в ръка в тежък район”, казва един от “невидимите” герои зад камерата Карл Магнусон, който е осигурил много кадри от последните световни шампионати.
Техниката става все по-добра, но предизвикателствата не намаляват. Първото и най-важно условие е да имате добър бегач, който да издържи на темпото на Мая Алм, Туве Александершон, Йонас Леандершон или Даниел Хубман.
“Не е лесно това да се случва по 40 пъти на състезание от спринтова или дълга дистанция”, отбелязва Йонак.
Предизвикателство е и теренът. Най-добре се получава при открити пространства, а не в малките улички на големите градове или дълбоките гори. Това са по-фини настройки, препозициониране на антените и наместване на кабелите.
Силен бегач, който е добър оператор, но и… отличен ориентировач. Това са изискванията. Последното е много важно, защото операторът трябва да предвиди най-добрия вариант и къде може да очаква състезателят.
Последвайте BGorienteering.net във Фейсбук