АБСФ поиска спешни мерки в подкрепа на българския спорт

Начало » АБСФ поиска спешни мерки в подкрепа на българския спорт

АБСФУправителният съвет на “Асоциация на българските спортни федерации” излезе с декларация, в която настоява за спешни мерки в подкрепа на развитието на българския спорт. С нея се настоява за диалог с всички инститиуции, както и за спазване на вече поети ангажименти към българския спорт.

Декларацията беше изпратена до президента Румен Радев, до председателя на Народното събрание Наталия Киселова, до министър-председателя Димитър Главчев, до министъра на младежта и спорта Георги Глушков, както и до председателите на всички парламентарни групи в 51-вото Народно събрание. “Въпреки големите успехи на българските спортисти през годините, постигнати на олимпийски игри, световни и европейски първенства и световни купи, спортът продължава да е подценяван и омаловажаван като обществен феномен, който допринася не само за спортната слава на България, но и за здравето на нацията, както и за борба с различни зависимости и агресия сред младите хора”, се казва в декларацията.

“Асоциация на българските спортни федерации” настоява за изпълнение на политическия ангажимент, залегнал в “Националната стратегия за развитие на физическото възпитание и спорта в Република България”. В нея беше гарантирано, че до 2022 г. публичните разходи за физическо възпитание и спорт трябва да достигнат до 0.5% от Брутния вътрешен продукт (БВП) на Република България. В момента тези разходи възлизат на обидните 0.09% от БВП (и едва 0.02 за спортните федерации).

Като първа стъпка настояваме публичните разходи за физическо възпитание и спорт да достигнат заложените 0,5% от БВП до 2028 г., като това да се случи поетапно, с увеличение на ежегодна база при приемане на държавния бюджет“, са част от исканията на организацията, зад която стоят над 150 състезатели, треньори и специалисти.

УС на АБСФ проведоха среща с министъра на младежта и спорта Георги Глушков. Те го запознаха със съдържанието на декларацията, както и със стратегическите цели, които организацията си поставя. Асоциацията вижда ролята си като партньор на институциите. Членовете й изтъкнаха, че се сблъскват с предизвикателства и проблеми в ежедневната си дейност и това ги прави важен участник в диалога.

Ето и пълния текст на декларацията:

Уважаеми господа, Сдружение „АСОЦИАЦИЯ НА БЪЛГАРСКИТЕ СПОРТНИ ФЕДЕРАЦИИ“ е аполитична, независима, доброволна, демократична, обществена и самоуправляваща се организация.

Нейните цели са да подпомага, съдейства и координира връзките между членуващите лицензирани спортни федерации и държавните и общинските органи като ги представлява пред държавните институции и общините с цел да подпомогне развитието на спорта в Република България, както и да отстоява техните интереси.

“АСОЦИАЦИЯ НА БЪЛГАРСКИТЕ СПОРТНИ ФЕДЕРАЦИИ” предоставя обединено представителство на спорта пред всички държавни и обществени институции, като по този начин гарантира ефективна комуникация и решаване на възникнали проблеми и въпроси, свързани с развитието на спорта. Сред целите й е подобряване на финансирането на българския спорт, обезпечаване на спортните бази, както и усъвършенстване на нормативната уредба, регулиращи използването им.

В началото на месец декември 2024 г. Асоциацията обедини представителите на водещи спортни федерации – футбол, баскетбол, хандбал, лека атлетика, борба, спортна стрелба, художествена гимнастика, спортна гимнастика, бадминтон, кану-каяк, таекуондо, плувни спортове, конен спорт, ски, джудо. До момента зад нашата организация стоят 150 000 картотекирани състезатели, треньори и специалисти.

Въпреки големите успехи на българските спортисти през годините, постигнати на олимпийски игри, световни и европейски първенства и световни купи, спортът продължава да е подценяван и омаловажаван като обществен феномен, който допринася не само за спортната слава на България, но и за здравето на нацията, както и за борба с различни зависимости и агресия сред младите хора.

В тази връзка заявяваме, че “АСОЦИАЦИЯ НА БЪЛГАРСКИТЕ СПОРТНИ ФЕДЕРАЦИИ” настоява за изпълнение на политическия ангажимент, залегнал в „Националната стратегия за развитие на физическото възпитание и спорта в Република България“. В нея беше гарантирано, че до 2022 г. публичните разходи за физическо възпитание и спорт трябва да достигнат до 0.5% от Брутния вътрешен продукт (БВП) на Република България. В момента тези разходи възлизат на обидните 0.09% от БВП (и едва 0.02 за спортните федерации).

Заявяваме от името на всички наши членове, че ще защитаваме интересите на българския спорт, като настояваме да се спазват приетите вече стратегически документи.

Като първа стъпка настояваме публичните разходи за физическо възпитание и спорт да достигнат заложените 0.5% от БВП до 2028 г., като това да се случи поетапно, с увеличение на ежегодна база при приемане на държавния бюджет. v В тази връзка инициираме спешен диалог с всички институции, от които зависи решаването на неотложните проблеми.

Надяваме се, че ще приемете нашето желание за взаимно партньорство и подкрепа за отстояване на интересите на българския спорт.

Управителен съвет, “АСОЦИАЦИЯ НА БЪЛГАРСКИТЕ СПОРТНИ ФЕДЕРАЦИИ”