От историята: Пето световно първенство по ориентиране – 1974 г.

Петият световен шампионат по ориентиране се провежда във Виборг, Дания между 20 и 22 септември 1974 г.

В шампионата при мъжете завършват 76 състезатели, а при жените 53. Соня Василева записва най-добро представяне до момента за български състезател с 20-то си място в индивидуалния старт, изоставайки с около 15 минути от шампионката Мона Ньоргоорд от Дания. Среброто остава за шведката Кристин Кулман, а Ути Броргенстьом от Финландия е трета.

Останалите българки завършват съответно – 31-ва е Петрана Енчева, 34-та Сениха Шукриева и 39-та Красимира Маринова.

В мъжкото състезание Бернд Фрилен от Швеция е шампион, следван от Ян Фяаресщад от Норвегия и Йостейн Велтцен, също от Норвегия. Любомир Стоев е на 31-во място, Христо Казаков е 49-ти, а Румен Станчев – 50-ти. Четвъртият роден представител П. Стамболийски е 54-ти, а петият ни състезател Димитър Календжиев заема 67-мо място.

В щафетните бягания Сениха Шукриева, Соня Василева и Петрана Енчева са девети, което също е най-добро представяне до момента на български тим, а мъжете в състав Стоев, Казаков, Станчев и Календжиев са дисквалифицирани.

Резултати

Мъже (15,9 км)
1. Bernt Frilen SWE 1.35.48
2. Jan Fjärestad NOR 1.40.45
3. Eystein Weltzien NOR 1.42.32
4. Risto Nuuros FIN 1.43.00
5. Arne Johansson SWE 1.43.27
6. Svein Jacobsen NOR 1.43.36
7. Dieter Hulliger 1.43.37
8. Stefan Persson SWE 1.44.05
9. Ivar Formo NOR and Henrik Lövhammer SWE 1.44.14
11. Dieter Wolf SUI 1.45.55
12. Erkki Knuuttila FIN 1.46.27
13. Karl John SUI 1.47.24
14. Seppo Väli-Klemelä FIN 1.47.34
15. Stig Berge NOR 1.48.09
16. Markku Salminen FIN 1.48.20
17. Josef Boruvka TCH 1.48.32
18. Geza Vajda HUN 1.49.19
19. Hannu Mäkirinta FIN 1.49.33
20. Kurt Lyndgaard DEN 1.50.58
21. Zdenek Lenhart TCH 1.51.07
22. Kurt Jensen DEN 1.52.14
23. Geoffrey Peck GBR 1.52.20
24. Per Olof Andersen DEN 1.53.12
25. Rolf Pettersson sWE 1.54.00
26. Ivan Christensen DEN 1.54.03
27. Zoltan Boros HUN 1.55.09
28. Bernard Marti SUI 1.56.09
29. Andras Hegedus HUN 1.56.43
30. Urs Schaffner SUI 1.56.46
31. Lubomir Stojev BUL 1.57.45
32. Petr Uher TCH 1.58.30
33. Jaroslav Horinek TCH 1.58.31
34. Jean-Claude Silvestre FRA 1.58.45
35. Gerd Heyser BRD 1.59.15
36. Michael Murray GBR 1.59.26
37. Keld Olsen DEN 2.00.12
38. Antonia Wood GBR 2.00.13
39. Jaroslav Jasek TCH 2.00.23
40. Janos Soter Hun 2.03.38
41. Frank Finkenstatd BRD 2.06.32
42. Mike Down GBR 2.06.42
43. Zoltan Hegedus HUN 2.07.14
44. Henri Salavarda BEL 2.11.53
45. Robert Kaill CAN 2.12.44
46. John Oliver AUS 2.13.08
47. Gordon Hunter CAN 2.13.36
48. Anthony Wale GBR 2.14.28
49. C. Kazakov BUL 2.15.50
50. R. Stanchev BUL 2.17.34
51. Ronald Lowry CAN 2.19.20
52.) Norbert Boubela AUT 2.21.12
53. Rainer Breidenich BRD 2.22.00
54. P. Stambolijski BUL 2.23.29
55. Graham. Meon (Moon?) AUS 2.24.53
56. Erich Pucher AUT 2.24.09
57. Garth Sturdevan USA 2.24.46
58. Dick Adams USA 2.24.52
59.) Tim Dent AUS 2.24.53
60. Bob Turbyfill USA 2.26.37
61. Bernhard Grosse BRD 2.28.51
62. Alex Tarr AUS 2.29.13
63. Albin Genten BEL 2.31.43
64. Peter Dimmer BRD 2.32.28
65. Eugen Kainrath AUT 2.33.16
66. Paul Kaki CAN 2.37.08
67. Dimitri Kalendjiev BUL 2.37.33
68. Siegfried Lattmanig AUT 2.37.42
69. Russ Evans Can 2.37.59
70. Daniel Willemsens BEL 2.39.35
71. Dave Lotty AUS 2.43.35
72. Franz Hartinger AUT 2.48.24
73. Gilbert Autmans BEL 2.49.35
74. Don Davis USA 2.57.27
75. T. Keene USA 2.58.48
76. Luc Legrain BEL 3.01.14

Жени (7,9 км)
1. Mona Nörgaard DEN 1.03.43
2. Kristin Cullman SWE 1.06.37
3. Outi Borgenström FIN 1.09.11
4. Linda Verde NOR 1.09.50
5. Renata Vlachova TCH 1.10.56
6. Liisa Veijalainen FIN 1.11.20
7. Monica Andersson SWE 1.11.52
8. Vibeke Bökevig DEN 1.12.10
9. Annelies Dütsch TCH 1.12.34
10. Inger Thelandersson SWE 1.13.42
11. Ruth Baumberger SUI 1.13.49
12. Anna Gavendova-Handzlova TCH 1.14.55
13. Wenche Jensen NOR 1.15.25
14. Barbara Cser HUN 1.15.55
15. Sarolta Monspart HUN 1.15.59
16. Kjellrun Sporild NOR 1.18.00
17. Susan-Angela Banner GBR 1.18.04
18. Ingrid Hadler NOR 1.18.05
19. Elsa Arnesson SWE 1.18.40
20. Sonja Wasseleva BUL 1.18.42
21. K. Birke DEN 1.18.57
22. Sinikka Kukkonen FIN 1.19.46
23. Axel Fischer SUI 1.22.49
24. Else-Marker Larsen DEN 1.23.14
25. Sirkka-Liisa Harju 1.23.52
26. Dana Prochazkova TCH 1.26.29
27. Elizabeth Mills GBR 1.27.22
28. Olga Nejedla TCH 1.28.47
29. Magda Horvath HUN 1.29.13
30. Ruth Schaffner SUI 1.29.34
31. Petrana Encheva BUL 1.31.02
32. Peta Whitford AUS 1.31.17
33. Andras Hegedus HUN 1.31.54
34. Sinicha Sukrijeva BUL 1.34.05
35. Pamela McIntosh CAN 1.36.19
36. Allyson Reed GBR 1.36.55
37. Martine Detroux BEL 1.37.10
38. Georges Gypens BEL 1.37.43
39. Krasimira Marinova BUL 1.38.29
40. Hadmut Hindorf BRD 1.39.27
41. Waltraud Kopl AUT 1.46.03
42. Helga Kolb AUT 1.46.18
43. F. Murray GBR 1.48.52
44. Irene Jensen CAN 1.49.40
45. Claudine Willemsens BEL 1.50.24
46. Toy Martin AUS 1.52.40
47. Andrea Harris AUS 1.57.21
48. Sigrun Schumacher BRD 1.58.06
49. Brunhilde Bauer AUT 2.03.56
50. E. Wagner AUT 2.12.31
51. Sheila Mitham CAN 2.15.12
52. Luise Gruhn BRD 2.16.41
53. Therese Genten BEL 2.25.01

Щафети

Мъже
1. Sweden 4.49.27 (Rolf Pettersson, Gunnar Öhlund, Arne Johansson, Bernt Frilen)
2. Finland 5.05.26 (Hannu Mäkirinta, Markku Salminen, Risto Nuuros, Seppo Väli-Klemelä)
3. Norway 5.08.58 (Svein Jacobsen, Jan Fjärestad, Ivar Formo, Eystein Weltzien)
4. Switzerland 5.09.02 (Dieter Wolf, Bernard Marti, Dieter Hulliger, Karl John)
5. Czechoslovakia 5.27.43 (Josef Boruvka, Zdenek Lenhart, Jaroslav Kacmarcik, Jaroslav Horinek)
6. Hungary 5.31.28 (Zoltan Boros, Janos Soter, Zoltan Hegedus, Geza Vajda)
7. Denmark 5.47.32 (Ivan Christensen, Kurt Jensen, Per Olof Andersen, Kurt Lyndgaard)
8. Great Britain 6.00.40 (Michael Murray, Geoff Peck, Michael Down, Alistair Wood)
9. Australia 6.30.57 (Peter Rule, Alex Tarr, John Oliver, Graham Moon)
10. Germany 6.43.20 (Gerd Heyser, Rainer Breidenich, Bernhard Grosse, Frank Finkenstadt)
11. Canada 6.46.06 (Ron Lowry, Bob Kaill, Gord Hunter, Paul Kaki)
12. Austria 6.48.59 (Eugen Kainrath, Erich Pucher, Norbert Boubela, Franz Maier)
Belgium dsq (Henri Salavarda, Albin Genten, Daniel Willemsens, Luc Legrain)
USA dsq (Bob Turbyfill, Don Davis, Garth Sturdevan, Dick Adams)
Bulgaria dsq (Libomir Stojev, Christo Kazakov, Rumen Stantchev, Dimiter Kalendiev)

Жени
1. Sweden 2.51.36 (Birgitta Larsson, Monica Andersson, Kristin Cullman)
2. Norway 2.51.48 (Kristin Danielsen, Ingrid Hadler, Linda Verde)
3. Czechoslovakia 3.01.05 (Dana Prochazkova, Anna Hanzlova, Renata Vlachova)
4. Switzerland 3.01.25 (Ruth Schaffner, Annelies Duetsch, Ruth Baumberger)
5. Finland 3.09.45 (Sinikka Kukkonen, Outi Borgenström, Liisa Veijalainen)
6. Denmark 3.09.47 (Else Marker Larsen, Vibeke Bogevig, Mona Nörgaard)
7. Great Britain 3.16.46 (Susan Banner, Allyson Reed, Elizabeth Mills)
8. Hungary 3.20.16 (Barbara Cser, Magda Horvath, Sarolta Monspart)
9. Bulgaria 3.22.54 (Senicha Schukrieva, Sonja Vasileva, Petrana Entscheva)
10. Belgium 4.04.30 (Chantal Gypens, Claudine Willemsens, Martine Detroux)
11. BRD 4.19.54 (Hadmut Hindorf, Luise Gruhn, Sigrun Schumacher)
12. Australia 4.22.02 (Peta Whitford, Andrea Harris, Toy Martin)
13. Austria 4.41.28 (Waltraud Kopl, Helga Kolb, Brunhild Bauer)
14. Canada 5.35.25 (Irene Jensen, Pamela McIntosh, Sheila Mitham)

Карта мъже

Карта жени

Карта жени-щафета

Please follow and like us:
error